Olemme aiemmin kertoneet Lahden Pingviinien puolikuivasta sukellusveneestä Pingvin U1, joka mahdollisti kuivan kupunsa vuoksi esimerkiksi puhelinyhteyden pohjalle. Nyt sukellusvene on puolen vuosisadan varastoinnin jälkeen kunnostettu ja Yleisradio on julkaissut asiasta pitkän ja mielenkiintoisen artikkelin.
syys 08 2020
Pingvin U1 sukeltaa jälleen
- By Ralf Strandell in 1900-luku, 1970-luku, 2000-luku, Aikajana, Harrastussukellus, Historia, Julkaisut, Sukellusvarusteet, Suomi, Videot
Ralf Strandell
Sukeltaminen on hieno harrastus. Kotimaassa se tarjoaa upeita näkymiä jään alla aurinkoisena talvipäivänä sekä mielenkiintoisia kaivossukelluksia ei-niin-aurinkoisena päivänä. Vedenalainen etsintä ja historiallinen sukeltaminen tuovat nekin harrastukseen oman antinsa. Ulkomailla puolestaan pääsee nauttimaan kirkkaista lämpimistä vesistä tai suurista seikkailuista, yleensä eri aikaan. Oma osaamisala sukeltamisessa on vedenalainen etsintä sekä luolasukellus (sump diving). Sukellustukikohtanani toimii Turun NMKY:n Sukellusjaosto.
Toimin myös Suomen Luolaseuran printtilehden Luola päätoimittajana.
Lisäksi tulee puuhaltua tietoturvayhdistys TurkuSec ry:ssä.
Viimeisimmät artikkelit
- Sukellusnäytös Haminassa 12.-13.7.2022
- Sukellushistorian tapahtuma 20.-22.5.
- Hyvää joulua kaikille sukelluksen historiasta kiinnostuneille!
- Hans Hassin retki Välimerellä vuonna 1942
- Sukellusnäytös ja -kokeilu Samppalinnan maauimalassa 18.7. kello 11-16.
- Att dyka. Handbok i sportdykning. 1959.
- Kesän 2021 suunnittelu ja tapahtumat
- TV-seikkailusarja Sea Hunt 1950-luvulta
- Ensimmäinen sukelluslaitteeni
- Pingvin U1 sukeltaa jälleen
- Sukeltamista historiallisilla välineillä lauantaina 19.9.2020 Turussa
- Historiallista sukellusta Turussa
- Sukellusnäytös historiallisella kypäräpuvulla sekä sukelluskokeilu su 16.8. kello 12 Turussa
- Killers of the Sea (1937)
- Vedenalainen valokuvaus ennen vanhaan